Klaster Creative Packaging Group to grupa przedsiębiorców z branży opakowaniowej.
Jesteśmy pasjonatami, praktykami
i miłośnikami opakowań na wszystkich etapach kontaktu z produktem!
Dołącz do nas i bądź częścią zmiany w branży opakowaniowej!

KONTAKT

ul. Źródlana 26, 26-065 Podzamcze

Info@cpgpackaging.pl

+48 22 752 34 23 wew. 666

AKTUALNOŚCI

Trzy trendy w branży TSL – Katarzyna Bieńkowska z firmy Silny&Salamon

Trendy w branży TSL, na które wskazują eksperci, obejmują skracanie łańcuchów dostaw, coraz większą popularność transportu intermodalnego i realizację celów zrównoważonego rozwoju, głównie poprzez redukcję śladu węglowego. To, co stoi u podstaw tych działań, a zarazem jest istotą tej branży, to nienaruszony i bezpiecznie dostarczony towar.

– Bezpieczeństwo i pewność dostaw to podstawa działania firm w branżach produkcyjnych i usługowych, gdzie dostępność surowców, produktów i półproduktów decyduje o płynności funkcjonowania biznesu. Geopolityczne zawirowania sprawiają jednak, że odporność firm należy budować poprzez bliskość producentów i dostawców. Oznacza to też redukcję liczby pośredników, co sprawia, że finalne produkty mogą dotrzeć do klientów szybciej, a ich jakość będzie wyższa ze względu na mniejszą liczbę etapów transportowania i magazynowania. Kluczowe jest jednak odpowiednie zabezpieczenie ładunków, dzięki czemu produkty dotrą nienaruszone, a wszelkie próby manipulacji zostaną natychmiast wykryte. Zabezpieczenie to niezwykle ważny etap, który wymaga dobrania odpowiedniego i dostosowanego do faktycznych potrzeb rozwiązania. Warto to konsultować, by z szerokiej gamy dostępnych plomb, od plastikowych, po metalowe, kontenerowe czy elektroniczne, które pełnią zarówno funkcje zabezpieczające, jak i identyfikacyjne, dobrać właściwe. Trzeba wiedzieć, kiedy należy skorzystać z zabezpieczeń spełniających normy ISO 17712 High Security, kryteria bezpieczeństwa C-TPAT, a kiedy sprawdzą się te mniej zaawansowane – mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes zarządu Silny&Salamon.

Skracane łańcuchy dostaw oznaczają korzyści zarówno finansowe, czasowe i jakościowe, co wymaga doboru sprawdzonych kooperantów.

Transport intermodalny

Rosnące znaczenie transportu intermodalnego wynika z konieczności poszukiwania efektywności i optymalizacji kosztów logistyki. Łączy on różne środki przewozu (morski, kolejowy, drogowy) i choć czasem może trwać nieco dłużej, jest bardziej opłacalny, pozwala zmniejszyć natężenie ruchu na drogach, a tym samym redukować ślad węglowy. W transporcie intermodalnym coraz więcej ładunków przewożonych jest w kontenerach, które będąc jedną, dobrze zabezpieczoną jednostką transportową, pozostają zaplombowane w całej trasie. W ten sposób ładunek jest łatwiejszy do przemieszczania, lepiej chroniony przed kradzieżą i wpływem czynników atmosferycznych.

Zrównoważony rozwój

Operacje logistyczne mają bezpośredni wpływ na środowisko, dlatego w strategiach ESG wielu firm z branży TSL, znajduje się coraz więcej inicjatyw mających na celu redukcję śladu węglowego, zmniejszenie zużycia surowców i zasobów oraz masy generowanych opakowań.

– Z naszymi klientami z branży TSL współpracujemy już na etapie projektowania zabezpieczenia, aby dążyć do minimalizacji odpadów i dobierać rozwiązania monomateriałowe. Zachęcamy także do stosowania zbiorczych i wielorazowych opakowań transportowych. Widzę, jak towarzysząca nam od lat filozofia, bardzo dobrze wpisuje się dziś w cele ESG. Zabezpieczenie produktów, ładunków i przestrzeni już na samym początku procesu logistycznego minimalizuje straty i oszczędza zasoby – uważa Katarzyna Bieńkowska.

W jej ocenie, przy wdrażaniu praktyk ESG firmy powinny się koncentrować się na obszarach, na które mają bezpośredni i istotny wpływ. Poza doborem oszczędnych opakowań, monomateriałowych zabezpieczeń, dla firm z branży TSL oznacza to też optymalizację tras i sięganie po innowacyjne narzędzia, jakimi są zabezpieczenia elektroniczne.

Wielorazowa plomba elektroniczna wraz z platformą (w wersji webowej i mobilnej) działając w koncepcji IoT, natychmiastowo dostarcza informacji o położeniu, przebiegu trasy i statusie zabezpieczenia w każdym punkcie drogi. Takie rozwiązanie można zintegrować z dowolnym systemem zarządzania, co stanowi bazę do optymalizacji kolejnych procesów – podsumowuje Katarzyna Bieńkowska.

 

Autorka:
Katarzyna Bieńkowska
Prezeska firmy Silny&Salamon Sp. z o.o.
katarzyna.bienkowska@pakowanie.biz

Tekst za zgodą autora udostępniony z https://www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/trzy-trendy-w-branzy-tsl